Jak planujemy nasze wakacje?

Często słyszymy pytania o to, w jaki sposób organizujemy swoje wakacje. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w tym poście.

Po pierwsze bilety lotnicze. Do wyszukiwania biletów po Europie, korzystamy z wyszukiwarki Azair. Pozwala ona zaznaczyć okres w jakim chcemy udać się na urlop i na jak długo. Możemy ustawić walutę, ilość osób, ilość przesiadek lub ich brak. Mamy możliwość wybrania kilku lotnisk wylotu i przylotu; cały kraj, lub wyspy danego kraju... Mamy też opcję "wszędzie".


Rozwijając więcej opcji możemy ustalić, w które dni tygodnia chcemy podróżować i w jakich godzinach. My z tej opcji jeszcze nie korzystaliśmy, ale może dla kogoś będzie pomocna.


Po ustaleniu tych parametrów mamy zestawienie lotów. W naszym przykładzie, to loty na Wyspy Kanaryjskie z pobliskich dla nas lotnisk Doncaster, Birmingham, Leeds, East Midlands i Londynu Stansted, pomiędzy 7 a 23 lutego, na minimum 6 a maximum 9 dni. Dwie osoby bez przesiadek.


Kiedy klikniemy na dany wynik, ukażą nam się dokładniejsze informacje, czyli między innymi, jaką linią będziemy podróżować.


Po tym kroku my przechodzimy bezpośrednio do strony przewoźnika i tam kupujemy bilety. 
Korzystamy też ze strony linii jet2, ponieważ lubimy te linie lotnicze i czasem lepiej jest dopłacić i mieć trochę więcej komfortu.


Wybieramy konkretny kierunek, konkretne lotnisko i konkretne daty. Interesuje nas opcja "find flights". W następnym kroku możemy popatrzeć na ceny z całego miesiąca i poszukać lotów z innych lotnisk. Łatwo przejdziemy też do innych miesięcy.



Jeżeli lecimy gdzieś dalej... Kiedyś korzystaliśmy z wyszukiwarki skyscaner, ale często przekłamuje. Jednak można w niej ustawić opcję najtańszy miesiąc i z tego korzystamy.



Wybieramy miasto do którego planujemy lecieć, w kolejnym kroku wybierzemy lotnisko wylotu i następnie pokaże nam się kalendarz najtańszych lotów. My korzystamy z tej wyszukiwarki w celach orientacyjnych. 
Znając konkretne lotniska, konkretne daty lotów szukamy poprzez skiplagged


Otrzymujemy wyniki różnych kombinacji lotów, wiemy jaki jest czas podróży, ile przesiadek, jakie linie lotnicze. U góry strony pokazuje nam się też wykres, który pomoże nam znaleźć najtańsze połączenie na tej trasie. Czasu podróży będzie taki sam, jaki wybraliśmy pierwotnie.


Potem oczywiście bilety kupujemy na stronie wybranych przez nas linii lotniczych.

Zaopatrzeni w bilety lotnicze zastanawiamy się gdzie będziemy spać. Jeżeli decydujemy się na opcję all inclusive lub śniadania i obiadokolacje czyli HB, to korzystamy ze strony Travelrepublic.


Po wyświetleniu wyników możemy wybrać czy chcemy widzieć cenę za jedną osobę, czy za wszystkich; mamy do wyboru filtry co do opcji wyżywienia; ważnych dla nas udogodnień, czy umiejscowienia hotelu.


Ceny często porównujemy z inną wyszukiwarką: Alpharooms. Czasem można skorzystać z jakiejś dobrej promocji.

Jeżeli szukamy samego noclegu lub tylko ze śniadaniem, korzystamy z popularnego Booking.com.
Mieszkań lub apartamentów szukamy też na Airbnb.

Mamy bilety na samolot, mamy nocleg.... trzeba dojechać do hotelu. Nie korzystamy z transferów ponieważ zawsze wypożyczamy samochód, ale mamy kilka doświadczeń ponieważ kilkakrotnie, pomagaliśmy w zorganizowaniu transferów naszej rodzinie.
Jeżeli korzysta się ze strony Travelrepublic, po zakupie hotelu będziemy otrzymywać maile z propozycją dokupienia transferu. Ale możemy też niezależnie od zakupu hotelu skorzystać tylko z opcji transferu.



Sprawdzoną przez nas stroną do zamawiania transferu lotniskowego jest hoppa.

A my korzystamy z samochodu. Najpierw sprawdzone przez nas wypożyczalnie. 
Jeżeli lecicie na Wyspy Kanaryjskie polecamy Autos Plus Car. Działają na każdej z wysp, wszystkie ubezpieczenia są w cenie, podobnie jak dodatkowy kierowca i fotelik dla dziecka. Wcześniej korzystaliśmy z troszkę droższej, ale równie dobrej Cabrera Medina.
W Walencji czekał na nas samochód z Drivalia. Również z pełnym ubezpieczeniem i dodatkowym kierowcą w pakiecie. Firma ma swoje oddziały na Majorce, w Gironie, Santiago, Bilbao i Alicante.
Na Krecie i Rodos korzystaliśmy z polskiego pośrednika Wiem gdzie jadę. Umożliwiają też wypożyczenie samochodu na Zakynthos, Corfu, Santorini i na Cyprze.
My na Santorini korzystaliśmy z miejscowej wypożyczalni Hermes. Na Symi Panormitis Travel.
W Turcji czekali na nas przedstawiciele Izmir rent a car. Na Maderze Madpoint.

Wszystkie powyższe wypożyczalnie nie pobierają kaucji i mają pełne ubezpieczenie w cenie.
We Włoszech i na Ibizie nie znaleźliśmy wypożyczalni, która wypożycza samochody bez kaucji z pełnym ubezpieczeniem.
Korzystaliśmy z wyszukiwarek Do you Spain i Do you Italy
Tu znajdziemy oferty różnych wypożyczalni. Wybieramy taką, która odpowiada nam najbardziej. Musimy pamiętać, że na miejscu zostaniemy poproszeni o pozostawienie kaucji, która może wynosić nawet 1000 - 1800 euro i jest blokowana na karcie kredytowej, nie debetowej. Dodatkowo karta musi być na nazwisko kierowcy wpisanego w umowę. Kiedy najedziemy kursorem na opcję "full insurance", zobaczymy wysokość kaucji.


Pośrednik zaproponuje nam ubezpieczenie. Jeżeli nie podróżujemy w roku często, to warto jednorazowo z niego skorzystać. Nie uchroni nas to od zapłacenia kaucji, ale w przypadku jakiegoś incydentu, ubezpieczenie odda nam kwotę, którą wypożyczalnia nam potrąci.


W przypadku częstszych podróży warto skorzystać z rocznego ubezpieczenia w zewnętrznej firmie.
My korzystamy z Icarhireinsurance. Cena na rok na kraje Europejskie to 42.99 Ł. Pełne ubezpieczenie na cały świat poza Kanadą i USA płacimy 110 funtów. Dzięki temu nasza kaucja jest bezpieczna.

Jeżeli lecimy do nowego kraju, najpierw szukamy informacji o polecanych wypożyczalniach na forach podróżniczych. Potem wpisujemy w google maps frazę "rent a car.....(państwo, miasto do którego się wybieramy) i wyszukujemy te z rozszerzeniem danego kraju czyli np. .gr dla Grecji; .is dla Islandii lub z nazwą najbardziej miejscową np. "madpoint" na Maderze.

Co jeszcze? Ubezpieczenie podróżne, bez tego się nie ruszamy. Możecie skorzystać z ubezpieczenia proponowanego przez Wasz bank, przez linie lotnicze lub tak jak my, wybrać jedną z opcji porównując oferty na wyszukiwarkach: Money Super Market lub Compare. My kupujemy ubezpieczenie rodzinne na cały rok. Obowiązuje ono też, podczas podróży do Polski.


Na koniec podajemy link do rezerwacji parkingu na lotnisku:

I teraz już w drogę! 

Czy to są najlepsze wyszukiwarki i strony? Tego nie wiemy. My po wielu próbach i wielu godzinach spędzonych na różnych forach podróżniczych wybraliśmy to co dla nas najlepsze. Sami musicie sprawdzić czy to dla Was jest dobre. Mamy nadzieję, że na początek Waszych poszukiwań, trochę pomogliśmy. 

Previous
Previous

Jak drogie są wakacje w Zatoce Perskiej? cz.1

Next
Next

Luksusowe wakacje, czyli jakie?