Alhambra, twierdza mauretańskich kalifów

Następnego dnia po przylocie ruszyliśmy w godzinną drogę przez góry Sierra Nevada do Granady, a naszym celem była mauretańska twierdza-pałac Alhambra.

Najwyższy poziom nauki, niezwykłe bogactwa, wielkie imperium królestwa Maurów, pozwoliły na powstanie najpiękniejszego pałacu arabskiego na świecie.

Zabudowania na wzgórzu al-Sabika istniały już w IX wieku. W XI wieku powstały obmurowania. Pałac został zbudowany w XIII wieku.

Zmieniali się arabscy władcy, zmieniała się Alhambra, ale nieustannie była miejscem, gdzie rozwijała się nauka, muzyka, poezja i religia. I to tutaj, zapadały najważniejsze decyzje polityczne.

W 1492 roku, kiedy upadł ostatni, muzułmański bastion w chrześcijańskiej Europie, czyli nasrydzka Grenada, piękno Alhambry było tak ujmujące, że nawet katoliccy monarchowie Hiszpanii nie odważyli się na jej zdewastowanie (a mieli w zwyczaju to robić, co możemy zauważyć, zwiedzając na przykład, Kordobę).

Alhambra to niezwykłe świadectwo średniowiecznej architektury muzułmańskiej. A dziś “must have” podczas pobytu w Andaluzji.

Bilety do Alhambry zakupiliśmy przez internet, jeszcze w domu. W 2022 roku był to koszt 28,45 euro za dwie osoby, dziś 19,09 euro za osobę. Bilet kupujemy na konkretną godzinę, ale jest to godzina wejścia do Pałacu Nazarów, także musimy być wcześniej by dojść do tego miejsca. Cała reszta kompleksu jest dostępna w godzinach otwarcia.

Bilety kupujemy tylko na oficjalnej stronie Alhambry. Link będzie w podsumowaniu. Są tam rózne opcje zwiedzania tego niezwykłego miejsca.

Na zwiedzanie całego kompleksu trzeba zarezerwować sobie na pewno trzy godziny, ale możemy dłużej spacerować po tym urokliwym miejscu.

Można godzinami spacerować wśród pięknej roślinności, oglądać misterne detale wykonane przez mauretańskich rzemieślników, posiedzieć przy fontannie, czy też zajrzeć do sklepików z pamiątkami.

O czym należy pamiętać? O dokumencie toższamości, bo bez niego nie kupicie biletu na miejscu i nie zostaniecie wpuszczeni do kompleksu, mimo posiadania biletu zakupionego przez internet.

Pamiętajcie też o wodzie. Nas wspomagały butelki z filtrem, które można uzupełnić nawet kranówką.

Dziękujemy https://alaskawater.pl/

A gdzie zaparkować samochód?

Przed wjazdem do Alhambry jest parking. Cennik na rok 2024 to 3,17 euro za godzinę; za dwie godziny to 5,30 euro; za trzy 7,32 euro; za cztery 9,38 euro; a maksymalna stawka za dzień wynosi 21,70 euro.

Podsumowując:

Alhambra to “must have” w Andaluzji. Bilety kupujemy na oficjalnej stronie Home - Tickets Alhambra Patronato (alhambra-patronato.es) i pamiętamy o dokumencie tożsamości. Oczywiście możemy kupić bilet w kasie, ale to zawsze jest ryzyko, szczególnie w szczycie sezonu, ponieważ do Pałacu Nazarów są wyznaczone godziny wejścia i określona ilość wpuszczanych osób.

Informacje o dostępnych parkingach i alternatywnych możliwościach parkowania znajdziemy tutaj: https://www.lovegranada.com/alhambra/parking/

Możecie też zajrzeć na stronę: https://www.alhambra.org/en/alhambra-how-to-get.html będą tam informacje na temat transportu publicznego, ale także o tym gdzie zjeść i gdzie spać. Są tam też mapy do pobrania.

Co jeszcze widzieliśmy w Andaluzji? O tym w kolejnych wpisach. Zapraszamy!

Previous
Previous

Salobreña, andaluzyjskie miasteczko z zamkiem na wzgórzu

Next
Next

Andaluzja, na początek podsumowanie